زنگ مشاوره

خواندن همراه با نوشتن: مطالعه فرايندي فعال و پوياست و براي رسیدن به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شد و حضوري فعال و همه‌جانبه در يادگيري داشت و هم به موقع  خصوصاً قبل از امتحان، بتوان از روي نوشته‌ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجدداً به خاطر سپرد.

 خط كشيدن زير نكات مهم: اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش كاملي براي مطالعه نيست؛ زیرا در اين روش بعضي از افراد به جاي آن‌كه تمركز و توجه روي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن زير نكات مهم مي‌شود. حداقل روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را كاملاً درك كنید و سپس زير نكات مهم خط بكشید؛ نه آن‌كه در كتاب به دنبال نكات مهم بگردید تا زير آن را خط بكشید.

 حاشيه‌نویسی: اين روش نسبت به دو روش قبلي بهتر است ولي باز هم روشي كامل براي درك عميق مطالب و خواندن كتب درسي نيست، ولي مي‌تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهمیت چندانی ندارند استفاده کرد.

 خلاصه‌نویسی: در اين روش مطالب را مي‌خوانيد و آن‌چه را درك كرده‌ايد به صورت خلاصه در دفتري يادداشت مي‌كنيد. اين روش براي مطالعه مناسب است و از روش‌هاي قبلي بهتر است؛ زیرا در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آن‌ها را يادداشت مي‌كنيد اما باز هم بهترين روش براي خواندن نيست.

 كليدبرداري: كليدبرداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است. در اين روش شما بعد از درك مطالب، به صورت كليدي نكات مهم را يادداشت مي‌كنيد و درواقع كلمه‌ی كليدي كوتاه‌ترين، راحت‌ترين، بهترين و پرمعني‌ترين كلمه‌اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي‌شود.

خلاقيت و طرح شبكه‌اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصاً فراگيري مطالب درسي است. در اين روش مطالب را مي‌خوانيد، بعد از درك حقيقي آن‌ها نكات مهم را به زبان خودتان و به صورت كليدي يادداشت مي‌كنيد و سپس كلمات كليدي را روي طرح شبكه‌اي مغز مي‌نويسید. درواقع نوشته‌هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازمان‌دهي مي‌كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي‌كنيد تا در دفعات بعد به جاي دوباره‌خواني كتاب، فقط به طرح شبكه‌اي مراجعه كرده و با ديدن كلمات كليدي نوشته‌شده روي طرح شبكه‌اي مغز، آن‌ها را خيلي سريع مرور كنيد. اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش مي‌دهد و درس خواندن را بسيار آسان مي‌كند و بازده مطالعه را افزايش مي‌دهد

  1. […] دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و تماس با امیر مسعودی باشماره […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس