شهادت امام صادق (علیه السلام) را تسلیت عرض میکنیم | انتشارات گیلنا |

شهادت امام صادق (علیه السلام) را تسلیت عرض میکنیم

از طرف عوامل موسسه کنکور آسان است، شهادت امام صادق (علیه السلام) را تسلیت عرض میکنیم.

برگی از دفتر زندگی امام صادق (علیه السلام)

امام صادق علیه السلام ششمین امام معصوم شیعیان هستند. در دنیا مذهب شیعه را با نام ایشان به عنوان مذهب جعفری می شناسند. ایشان در سال ۸۰ یا ۸۳ قمری چشم به جهان گشودند.  پس از شهادت پدر بزرگوارشان، رهبری فکری و سیاسی شیعیان اصیل پیرو مذهب امامیه بر عهده ایشان قرار گرفت. آن حضرت تا سال ۱۴۸ قمری در قید حیات بود. در این مدت هزاران شاگرد در محفل درسش حاضر می شدند و مورد ستایش تمامی عالمان عصر خویش بود. در متون دینی شیعه، چندین هزار روایت از آن حضرت در تفسیر، اخلاق و به ویژه فقه، رسیده که باعث عظمت حدیث شیعه و موجب تقویت بنیه علمی آن است.

شهادت امام صادق (ع) را تسلیت عرض میکنیم

شهادت امام صادق (ع) را تسلیت عرض میکنیم

فضایل امام جعفر صادق (علیه السلام)

مناقب آن حضرت بسیار است که به اختصار از آنها یاد می ‏کنیم. فضایل امام صادق بیش از آن است که بتوان ذکر کرد. جمله ای از مالک بن انس امام مشهور اهل سنت است که: «بهتر از جعفر بن محمد، هیچ چشمی ندیده، هیچ گوشی نشنیده و در هیچ قلبی خطور نکرده است.» از ابوحنیفه نیز این جمله مشهور است که گفت: «ما رأیت افقه من جعفر بن محمد» یعنی: «از جعفر بن محمد، فقیه تر ندیدم.» و اگر از زبان خود آن حضرت بشنویم ضریس می گوید: امام صادق در این آیه شریفه: کل شیء هالک الا وجهه، یعنی: «هر چیز فانی است جز وجه خدای متعال،» فرمود: «نحن الوجه الذی یوتی الله منهم» یعنی «ماییم آیینه ای که خداوند از آن آیینه شناخته می شود.» بنابراین امام صادق (ع) فرموده است او آیینه ذات حق تعالی است.

امام و فقه اسلامی

فقه شیعه امامیه که به فقه جعفری مشهور است منسوب به جعفر صادق (ع) است. زیرا قسمت عمده احکام فقه اسلامی بر طبق مذهب شیعه امامیه از آن حضرت است و آن اندازه که از آن حضرت نقل شده است از هیچ یک از (ائمه) اهل بیت علیهم السلام نقل نگردیده است. اصحاب حدیث اسامی راویان ثقه که از او روایت کرده اند به ۴۰۰۰ شخص بالغ دانسته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس