نحوه صحیح مرور و اهمیت آن

یکی از نکته های  کلیدی  موفقیت در کنکور مرور  می باشد.

مرور یعنی چه؟

مرور یعنی عبور کردن و توجه. به این معنی بسیار  راهگشاست. دلیل آن را  با یک مثال بهتر  متوجه  خواهید شد.  شما مسیر  خانه تا مدرسه

را بهتر به خاطر دارید یا مثلاً مسیر یک فروشگاه  را که سالی یکبار  به آن جا سر می زنید؟ مسلماً مسیر خانه  تا مدرسه را  و خیلی ها این

توانایی را دارند  که  حتی این مسیر را چشم بسته بروند  چرا اینطور است؟  واضح است به خاطر مرور یا همان عبور در یک سال تحصیلی  .

شما هر یک از درس ها را یک  روز  ، دو روز، یک هفته، دو هفته بالاخره می خوانید  و مطالب آن ها را هر طور ی شده  یاد می گیرید  اما برای

اینکه مطالب  در ذهن  ما  تازه        بماند و فراموش نشود  بایستی  آن ها مرور کنیم .

هر چه بیشتر مرور کنیم  در یادآوری  مطالب درسی  و آشنایی با  جزئیات مطالب درسی و تسلط بر آن ها کمتر مشکل خواهیم داشت.

هیچ کس با یک بار خواندن  یک مطلب علمی به یکباره همه ی آن را فرا نمی گیرد. ثابت شده که با هوش ترین  افراد هم  برای  فهم یک  مطلب لازم است آن را چند بار  مطالعه کنند . اما متأسفانه  ما بدون توجه به این اصل انتظار داریم  بار اول مطلب را بفهمیم و اگر بعداً تکرار کنیم فقط برای حفظ کردن  است  نه فهمیدن . هر بار که مرور انجام می دهیم  به نکاتی  پی می بریم  که در مطالعات  قبلی ممکن است  به آن توجه  نکرده باشیم

بنا براین  مرور کردن به اندازه ی  خواندن  و مطالعه  دروس اهمیت  دارد.

 مرور فواید وکار بردهای زیادی دارد. از جمله :

۱- نگهداری مطالب         ۲- فهم مطالب          ۳- تسلط و سرعت           ۴- یادآوری مطالب

۱- نگهداری مطالب : به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آن ها ،  به طور قابل ملاحظه ای  میزان  حضور  ذهن و یاد آوری  را کاهش می دهد. خواندن   مطالب  دشوار  نیست اما نگهداری  آن ها به مدت  طولانی  تا پای کنکور  دشوار است. باید بدانیم چگونه مطالب  را در  ذهن  خود  نگه داریم  و فراموش نکنیم. مرور روشی است که به این نیاز پاسخ می دهد. مرور کردن  بهترین راه مقابله با فراموشی است .

این مهم است که بدانیم چگونه ، چه موقع و تا چه اندازه مرور کنیم. مرور جزء ضروری  برنامه ی درسی  هر  داوطلب است  که در ماههای  نزدیک به کنکور ، اهمیت بیشتری  پیدا می کند.  در این اوقات  باید بخش مهمی از برنامه ی  هفتگی را  به آن اختصاص داد.

۲-    فهم مطالب  : مرور تنها برای حفظ کردن و نگهداری مطالب نیست ، بلکه  در فهمیدن  آن ها  نیز بسیار مؤ ثر است . برای  یادگیری خیلی از مطالب  باید آن ها را چند بار تکرار کنیم تا بفهمیم ، و به خاطر بسپاریم . اگر فکر می کنید  که می توانید تنها با یک بار خواندن همه چیز را یاد بگیرید ، اشتباه می کنید . حتی باهوش ترین افراد هم برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارند.

۳-    تسلط و سرعت  : مرور یعنی تکرار ، اما  نه یک تکرار ساده و معمولی . تسلط به دروس تنها با  مرور و تمرین  به دست می آید.

۴-    یادآوری :  مرور ، آموخته های قبلی  را مرتب می کند ، اطلاعات حافظه را مانند فایل های کامپیوتر ی منظم  می کند و حضور  ذهن و دسترسی به آن  فایل ها را  آسان تر می سازد.

چه موقع و چگونه مرور کنیم؟

یک الگوی پیشنهادی برای کنکور به این شرح می باشد.

اولین مرور: حین مطالعه

یادداشت برداری ، پرسش کردن ، توضیح دادن برای خود، خط کشیدن زیرکلمات  و جملات ، حاشیه نویسی و پاسخ دادن به پرسش های متن کتاب درسی

دومین مرور: ۲۴ ساعت پس از خواندن درس یا تدریس در کلاس شامل

۱- باز خوانی کامل درس خوانده شده و جزوه ی آن ، ۲- حل  تمرین های تشریحی  و تست های آن درس ۳- مرور ذهنی آنچه در طول روز خوانده ایم  قبل  از خوابیدن

سومین مرور: یک هفته بعد

شامل ۱- باز خوانی کامل درس و جزوه ۲- حل تمرینات اشکال دار قبل ۳- علامت زدن قسمت های فراموش شده ۴- حل بخش دیگری از تمرینات باقی مانده

چهارمین مرور : دو هفته بعد

شامل ۱- مرور یادداشت ها و خلاصه ی دروس ۲- حل تمرینات اشکال دار قبلی  ۳- علامت زدن قسمت های فراموش شده ی جدید ۴- مرور قسمت های فراموش شده ی  قبلی ۵- حل بخشی دیگر از تمرینات  باقی مانده

پنچمین مرور: یک ماه بعد

شامل ۱- مرور یادداشت ها و خلاصه ی دروس ۲- حل تمرینات اشکال دار قبلی  ۳- مرور قسمت های فراموش شده ی  قبلی و مطالب فرار

ششمین مرور : سه ماه بعد شامل باز خوانی کامل کتاب

بدین ترتیب  و با  این تکرار های منظم ، مانع فراموشی مطالب در مدت طولانی می شویم.

همان طور که یاد گرفتن محتاج زمان است  یاد آوری و تازه نگه داشتن ذهن از مطالب  خوانده شده به زمان نیاز دارد.

چند نکته ی مهم در مرور :

پیش شرط مرور آن است که  از قبل مطالب را خوب یاد گرفته و آن ها  را  فهمیده باشیم  در غیر این صورت ، اساساً مطالعه ی بعدی  نقش مرور و تکرار را نخواهد داشت بلکه عملاً همان یاد گیری  نخستین  خواهد بود.

مرور نیاز به تمرکز فراوان دارد. مرور بدون تمرکز مثل یک روخوانی بی فایده است. مرور هم مانند مطالعه ، جزئی از مراحل یادگیری است و همان شرایط  لازم را دارد. بهترین  ساعات شبانه روز را باید به مرور خود  اختصاص دهیم. صبح ها و ساعات آخر شب  بهترین زمان برای مرور مخصوصاً مراحل سوم تا پنجم است.
برای مرور های اولیه پس از مطالعه  که هنوز یادگیری ما کامل و عمیق نیست باید  باید وقت بیشتری  صرف کرد مرور در این مرحله بیشتر شامل باز خوانی  کامل کتاب و حل تمرین های آن می شود،  ولی باگذشت زمان ، مرورهای بعدی کوتاه تر و راحت تر می شوند. بعد هنگامی که تسلط  پیدا کردیم می توانیم یک کتاب را در یک یا دو ساعت دوره کنیم.

اگر حجم تکالیف و تمرینات  یک درس زیاد باشد می توانید آن ها را در مرور های مختلف تقسیم کنید و در هر نوبت بخشی از آن ها را انجام دهید

می  توانیم امتحانات مدرسه را به فرصتی برای  مرور هر درس تبدیل کنیم در این صورت تعداد مرور های ما به طور قابل ملاحظه ای  افزایش می یابد.

برای نظم دادن به مرور ، می توانید  از یک سر رسید استفاده و تاریخ مرور هر موضوع را در آن وارد کنید تا تکالیف مرور خود  را برای هفته های آتی مشخص کنید.

هر اندازه برنامه های مرور  یک درسی ، منظم تر باشد ، مفید تر واقع می شود. ولی این کافی نیست ، برای رسیدن به موعد مرور لازم نیست صبر کنید هرموقع احساس  نیاز کردید ، دوره کردن را شروع کنید.

حجم و اندازه مرور

حجم و اندازه مرور به دو عامل روش مطالعه وانتخاب روش مرور ،بستگی دارد.
عده ای زیر نکات مهم راخط می کشند،برخی خلاصه نویسی می کنند وعده ای حاشیه نویسی می کنند همه این تکنیک ها مفیدند،یکی از منابع مرور ،همین خلاصه ها ،علامت گذاری ها خط کشی هاست.طبیعی است، کسی که یادداشت هایش جمع وجور نباشدیا به جای خط کشیدن زیر واژگان کلیدی،زیر اغلب خطوط کتاب درسی را خط کشی کرده است یا اصلأ هیچ خلاصه یا یادداشتی از درس خوانده ندارد مجبور است برای مرور ،دوباره کتاب درسی را بخواند.ازاین رو،حجم مرور او زیادتر و مرورش وقت گیر ترمی شودیا دانش آموزی که اشکالات خود را علامت نمی زندبرای حل دوباره آنها مجبور است لابلای صفحات کتاب بگردد تا آنها راپیدا کندو ازاین رو وقت بیشتری تلف می شود پس چگونگی مرور تا حدی به روش مطالعه ما بستگی دارد.

 

مرور فعال:

اگر مرور محدود به تکرار آموخته های قبلی شودبا این روش ما می توانیم تنها آموخته های قبلی را حفظ ونگه داری کنیم ودربهترین حالت نمرات خود رادرحد نمره های قبلی حفظ کنیم اما نمی توانیم این آموخته ها را ارتقاء دهیم و یادگیری خود راکامل ترکنیم  ازطرفی این تکرارهای یکنواخت و پی در پی مغز راخسته می کندولی اگر بخواهیم علاوه بر نگه داری آموخته های قبلی درذهن خود آنها راکامل تر کنیم وخود رابه حد تسلط برسانیم ومرور برایمان یکنواخت وخسته کننده نباشد باید مرور را به طور” فعال” انجام دهیم.

ویزگیهای یک مرور فعال:

۱-با پرسش وپاسخ،متن وجزئیات درس خوانده شده را کنترل کنیم و میزان دقت وحافظه خود رابیازمائیم.

۲-اشکالات واشتباهات قبلی را کنترل و یادآوری کنیم.

۳-در مرور فعال، بیشتر تاکید ما باید روی قسمت های فراموش شده باشد.

۴-باید درهر مرحله از مرور موفق شویم به نکاتی دست یابیم که در مراحل قبل متوجه آنها نشده بودیم .به عبارتی دیگر ،درهر مرحله از مرور دنبال نکات تازه تر باشیم.اگر اینگونه عمل کنیم،مرور ما هرگز تکراری وخسته کننده نخواهد بود.

و در نهایت چند روش دیگر برای مرور :

۱-مرور گزینشی:

در این روش کل کتاب ،تیتر ها،خطوط درشت داخل متن ،عکس ها ،زیر نویس عکس ها،فرمول ها ، نمودارها ،جدول ها و همه چیز به جز متن نوشتاری کتاب درسی ،خوانده و مرور می شود.

در آغاز تیتر اصلی را ببینید،کتاب را ببندید وسپس برای خودتان به طور خلاصه شرح دهید (یا بنویسید)که در آن تیتر اصلی چه عناوین فرعی ونکاتی وجود دارد .بعد کتاب را باز کنید وببینید تا چه حد درست عمل کرده اید.با این عمل ،کلیت مطلب در ذهن شما حک می شود .همین کار را با عناوین فرعی تکرار کنید.فرمول های مهم ،مکان های مهم و مفاهیم مهم در هر بند کتاب درسی محدود است .به همین خاطر یادآوری آنها راحت تر است.بدین ترتیب گام به گام در هر فصل پیش می روید وجزئیات را در ذهن خود تازه می کنید.هر جا لازم شد به متن کتاب رجوع کنید.اگر مطلب آموخته شده راخوب فهمیده باشید ،به خواندن متن نیاز کمتری دارید ،اگر رجوع شما به متن زیاد باشد نشان می دهد که شما ضعیف هستید ومطلب باید بازخوانی شود این روش به شما کمک می کند تا تشخیص دهید در چه قسمت هایی ضعف دارید و به فعالیت بیشتری نیاز دارید .

۲-مرور با دوستان :

این مرور را به طور جمعی و با دوستان خود انجام دهید. جلسات مرور جمعی باید جدی و صمیمانه و با نشاط بر گزار شود. هر نفر قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران توضیح می دهدودیگران گوش می دهند هر کس نکته ای راکه به نظرش می رسدبرای دیگران می گوید وهر نفر که قبلا به آن توجه نکرده ،آن را به نکات خود می افزاید وآنها را در کتاب درسی علامت گذاری می کند. در این روش باید مراقب اتلاف وقت باشید.زمان شروع و خاتمه جلسه معلوم و فرصت هر کس معلوم باشد این کار با تعداد نفرات محدود باید انجام شود.این روش برای مقابله با اضطراب و کم انگیزگی مناسب است واعتماد به نفس را افزایش می دهد.

۳-مرور با تست :

هر موقع که بخواهیم درسی را مرور کنیم تست های جدید از آن درس را انتخاب کرده و به آنها پاسخ می دهیم .این شکل پاسخ گویی ،باعث یادآوری آموخته های قبلی می شود.حسن این روش در ان است که با نشان دادن پاسخ های نادرست به ما ،مشخص می شود که چه نکاتی را فراموش کرده ایم وباید آنها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمت هایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیشتری داریم این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم جلوگیری می کند واز طرف دیگر عملا بخشی از تکالیف و تست های آن درس هم انجام می شود وبه این ترتیب به طور تدریجی درآن درس تسلط خواهیم یافت.

 

ما در موسسه کنکور آسان است تمامی تکنیک هایی که لازمه رسیدن به موفقیت است را برای شما عزیزان مهیا میکنیم

مجموعه کنکور آسان است {  اوج یادگیری  } با سرپرستی استاد حسین احمدی و تدریس های ناب مهندس امیر مسعودی ، با

بهترین برنامه ریزی ها از شما دانش

آموزان عزیز استقبال میکند و برای شما عزیزان برنامه ریزی انجام میدهد که تاکیید میشود از این برناه ریزی ها استفاده شود

شما نیز میتوانید برنامه ریزی ها را بصورت رایگان در اختیار داشته باشید و سرعت تمام به سمت موفقیت حرکت کنید

برنامه ریزی کنکور ۹۸

جهت دریافت رایگان مشاوره و برنامه ریزی ویژه با شماره های

۰۹۱۲-۱۹۶۶۴۴۹     موبایل

۰۲۱-۴۴۴۳۱۳۱۳   خط دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه {  برنامه ریزی و مشاوره } را به شماره

۰۹۱۲۹۴۳۶۹۶۶

پیامک کنید

———————

همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید

برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی

کلمه ( کانال تلگرام ) را را به شماره

۰۹۱۲۹۴۳۶۹۶۶

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس