چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟ | انتشارات گیلنا | موسسه کنکور آسان است

چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟

چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟

درس خواندن خیلی کسالت باره. شاید بارها برای همه ما پیش آمده که: تا کتاب را به جهت مطالعه باز می کنیم، به سرعت خسته و خواب آلود می شویم!؛ به نظر شما باید چکار کرد ؟ چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟ و با شور و اشتیاق درس بخوانیم و از درس خواندن لذت ببریم ؟

چرا درس خواندن خسته کننده است؟

شاید بارها از خودتان پرسیده باشید که چرا فقط هنگام درس خواندن حالت خواب آلودگی به شما دست می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم حالت های ساکن و زمان نامناسب درس خواندن شما را به این وضعیت دچار می کند. هنگامی که شروع به درس خواندن می کنید، در چه حالتی هستید؟ نشسته اید؟ ایستاده اید؟ و یا بر روی مبل یا تخت خواب خود دراز کشیده اید؟ در چه ساعتی از روز درس می خوانید؟ صبح زود؟ بعد از صرف ناهار؟ در ساعت های پایانی شب؟

بیشتر دانش آموزان هنگام مطالعه درس فقط یک حالت بدنی دارند و این حالت باعث جلوگیری از فعالیت بدنی می شود، به همین خاطر اسید لاکتیک وارد خون و مایع بین سلولی شده، مقدار زیادی از اکسیژن خون را جذب می کند و در نتیجه بدن احساس خستگی می کند؛ به همین دلیل است که به مغز فرمان خستگی بدن می رسد و شما هنگام مطالعه احساس خواب آلودگی خواهید کرد.

برای رفع خواب آلودگی هنگام درس چه کنیم؟

نگران نباشید، راه حل هایی برای این مورد وجود دارد. شما باید به درس خواند علاقه مند شوید و این مورد فقط با راهکارهای اصولی قابل انجام است. هنگامی که درس می خوانید به چه جیزهایی فکر می کنید؟ هواستان پرت می شود؟ در این هنگام باید مطالعه را قطع نمایید، چراکه باعث ایجاد عدم علاقه به مطالعه در شما می شود. درسی را یاد نمی گیرید؟ نکته هایی از درس برای شما مبهم است؟ سریعاً آن درس را رها کنید؛ در مجموع اگر در هنگام مطالعه درسی نتوانستید ذهن خود را بر روی آن درس متمرکز کنید باید آن را رها کرده و به فعالیت دیگری مشغول شوید.

یکی از عواملی که باعث عدم اشتیاق به درس خواند می شود، سخت بودن و قابل فهم نبودن درس مورد نظر است، برای مثال به سراغ درسی مانند ریاضی رفته اید. پایه درسی شما در این کتاب ضعیف است، پس با مطالعه سرسری و بی برنامه علاقه خود را به این درس کاهش داده و زود خسته می شوید.

چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟

چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟

چه عواملی باعث علاقه مندی ما به درس خواندن می شود؟

در این مطلب به طور مفصل به شما می گوییم که چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟ در ادامه راهکارهای عملی و ثابت شده ای را به شما آموزش خواهیم داد و شما باید به آنها عمل کنید و نتیجه آن را بعد از تمرین های فراوان ببینید:

۱: شرایط ذهنی:

۱- مطالعه منظم و با برنامه ریزی: قبل از اینکه شروع به مطالعه درسی کنید باید برنامه ریزی مشخصی را داشته باشید و هدف خود را از آن مطالعه حتی برای مدتی کوتاه مشخص نمایید. برای مثال: می خواهم مبحث ژنتیک درس زیست شناسی را یک بار کامل روخوانی کنم.

۲- انتخاب ساعت مطالعه مشخص: یکی از مهمترین عواملی که باعث عدم یادگیری درس و در نتیجه دلسری دانش آموزان می شود، مطالعه در زمان های نامناسب است. مطالعه درس های سخت و دشوار در ساعات پایانی شب و یا مطالعه درس های حفظ کردنی در ساعت های بعد از صرف ناهار کاری عبث و بیهوده است و نتیجه ای جز «خواب» نخواهد داشت.

۳- مطالعه با پیش زمینه قبلی: اگر تازه شروع به مطالعه کرده اید، به سرعت به سراغ درس های مفهومی و سخت نروید، اگر در پیشنیاز درسی ضعیف هستید، ابتدا پایه را به خوبی فرا بگیرید و سپس ادامه درس را بخوانید تا بتوانید به صورت مفهومی به سوالات درسی خود پاسخ دهید.

۴- برنامه ریزی برای تمام فعالیت های روزانه: طی سال های اخیر با دانش آموزان زیادی مواجه شده ام که یکسال تمام خود را وقف درس خواندن می کنند و جز درس فعالیت دیگری ندارند؛ دوستان عزیزی که به این روش درس می خوانید نتیجه کار شما خوب نخواهد بود و در صورتیکه در کنکور قبول نشوید مطمئناً دیگر به درس خواندن علاقه ای نخواهید داشت. پس در طول یکسال مطالعه برای تمام کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید. مطالعه درس، ورزش، بازی، تفریح، مهمانی، مسافرت و حتی کار کردن. هر کاری باید سر جای خودش انجام شود. مطمئناً بعد از یک تفریح عالی با علاقه ی بیشتری به درس خواندن می پردازید.

۲: شرایط محیط:

۵- دمای محیط خود را متعادل کنید: هوای گرم و سرد در نتیجه درس خواندن شما تأثیر مستقیم دارد. در زمستان کنار شومینه و بخاری شروع به درس خواندن می کنید و به دلیل حس خوب گرما در زمستان بر روی کتاب خود به خواب می روید. این کار مدت ها انجام می شود، درس ها تلنبار شده و شما از درس خواندن به دلیل ایجاد حس خواب آلودگی متنفر می شوید. اما عامل اصلی عدم تعادل در دمای محیط مطالعه بوده است.

۳: شرایط فیزیکی:

۶- طرز نشستن خود را تغییر دهید: اگر عادت کرده اید که هنگام مطالعه دراز بکشید، مغز شما فرمان خستگی را دریافت می کند و تمرکز شما کم شده و به حالت خواب می روید. پس به طرز نشستن خود دقت فرمایید؛ با کمری صاف و مناسب مطالعه بنشینید مانند زمانی که در کتابخانه مشغول مطالعه هستید.

۷- پرخوری ممنوع: هنگامی که غذای زیادی را میل کرده اید، به هیچ عنوان به سمت درس خواندن نروید، سنگینی بیش از حد باعث خواب آلودگی هنگام درس خواندن می شود و راندمان مطالعه شما را به شدن کاهش می دهد.

۸- پیاده روی کنید: اگر اکثر مواقع دچار خواب آلودگی در مطالعه می شوید، درس را رها کرده و در فضای سبزی شروع به پیاده روی کنید تا انرژی حود را احیا کنید.

۹- ورزش کنید: به هیچ عنوان ورزش را ترک نکنید؛ ورزش باعث تخلیه هیجان و از بین رفتن استرس می شود و مغز . بدن شما را برای یک مطالعه عالی آماده می کند.

۱۰- دوش آب ولرم بگیرید: اگر هنگام مطالعه با خستگی و خواب آلودگی روبرو شدید، یک دوش آب ولرم می تواند شما را دوباره سرزنده و شاداب کند.

۱۱- خواب کافی: یکی از مهمترین عوامل در عدم خستگی هنگام مطالعه و ایجاد انگیزه و علاقه برای درس خواندن، داشتن خواب کافی است؛ حتماً در طول شب در زمان مناسب بخوابید و صبح ها بیدار شوید و در مجموع حداقل ۸ ساعت مفید بخوابید. اگر عادت دارید که ظهرها هم بخوابید، حداکثر نیم ساعت بخوابید تا بدنتان قوای خود را بدست بیاورد. پس به خواب خود بسیار اهمیت دهید.

۴: شرایط مطالعه:

۱۲- نرمش در بین مطالعه: هنگام مطالعه به دلیل عدم فعالیت بدن، ممکن است دچار اسپاسم، خواب رفتگی دست و پا، سردرد، گردن درد و بدن درد شوید، لازم است هر نیم ساعت چند حرکت کششی را انجام دهید و بعد مطالعه خود را ادامه دهید.

۱۳- گاهی با صدای بلند مطالعه کنید: لازم است گاهی با صدای بلند درسی را مطالعه کنید مانند درس های ادبیات، زبان فارسی و انگلیسی؛ البته باید در مکانی باشید که مزاحم کسی نباشید.

۱۴- مطالعه غیردرسی داشته باشید: لازم است حتماً در طول هفته ساعاتی را به مطالعه غیر درسی اختصاص دهید و مغز خود را فقط به درس های مفهومی و حفظی عادت ندهید.

عاشق درس خواندن شوید

کنکوری های عزیز با رعایت نکات هوشمندانه زیر می توانند عاشق درس خواندن شوند، این نکات کاملاً کارشناسی شده هستند و شما را در جهت رشد و رسیدن به هدفتان یعنی ورود به دانشگاه در رشته مورد علاقه کمک شایانی خواهد کرد. در روزهای نزدیک امتحانات سراسری کنکور، دانش آموزان و پشت کنکوری ها شروع به جستجوی اینترنتی عباراتی از قبیل: کارنامه کنکور، قبولی های پارسال و…می کنند، که این کار هیچ سودی جز وقت تلف کردن، ندارد. هیچ وقت به آینده درسی خود فکر نکنید و فقط تلاش کنید و در درس خواندن پشتکار داشته باشید.

اگر از تلاش خودتان راضی باشید موفقیت های آینده از آن شماست. رتبه یک رقمی آوردن هیچ ذوقی نخواهد داشت، اشتباه نکنید. خوشحالی دارد اما ذوق زدگی نخواهد داشت. رتبه صد هزار هم ناراحتی دارد اما ناامیدی ندارد. تنها چیزی که ناامیدی دارد، عدم تلاش برای موفقیت است و تنها چیزی که باعث ذوق زدگی می شود این است که از لحظاتم به درستی استفاده کرده ام. تفریح خود را داشته باشید، ورزش کنید، با دوستان خود به گردش بروید، به علایق دیگر خود مثل هنر، ورزش، موسیقی، کار و… بپردازید و درس خود را نیز با برنامه ریزی مدون مطالعه و تمرین کنید. مطمئن باشید موفقیت از آن شماست.

غر نزنیم!

با دانش آموزان زیادی که در اولین امتحان سراسری کنکور با عدم موفقیت مواجه شده بودند، صحبت ها کرده ام و اکثراً نداشتن بودجه کافی برای رفتن به کلاس های کنکور، خرید کتاب های آمادگی، عدم وجود امکانات کافی علی الخصوص برای شهرستان ها شکایت داشته اند؛ اما در همه سال ها بعد از اعلام نتایج کنکور با نفرات برتر از شهرها و روستاهایی مواجه می شویم که با امکانات صفر و تنها با اتکا بر تلاش خودشان به هدف خود رسیده اند.

پس لطفاً غر زدن را کنار بگذاریم و به فکر تلاش بیشتر باشیم. مطالعه درس خود را برای امتحان پایان سال نخوانید برای کنکور بخوانید، در مفهوم تمام درس ها معنای دومی نیز وجود دارد، سعی کنید نکات درس ها را یادداشت کرده و جملات را برای خود معنا کنید تا به صورت مفهومی با آن درس آشنا شوید.

از اشتباه نترسید

از اشتباه جواب دادن نترسید، زیرا غلط زدن در آزمون ها باعث می شود نکات بیشتری را یاد بگیرید و از تکرار آن اشتباه جلوگیری کنید؛ خود اشتباه جواب دادن راهکاری برای یادگیری کامل تر یک مبحث است. در صورتیکه هنوز دانش آموز هستید و در عین حال برای کنکور نیز آماده می شوید، درس هر روز را همان روز مطالعه کنید، برای مثال اگر امروز درس شیمی و فصل یک را یاد گرفته اید همان روز و در منزل یا کتابخانه علاوه بر مطالعه و یادگیری عمیق تر همان درس، به تمرینات آن درس هم بپردازید. جواب خوبی خواهید گرفت. هیچ وقت از ابتدای درس خواندن به حجم کتاب توجه نکنید و کتاب را ورق نزنید.

سعی کنید براساس زمان بندی خود همان قسمت هایی را که باید مطالعه کنید، یاد بگیرید. یادگیری جز به جز و دقیق خیلی لذت بخش تر است. پس لازم نیست به کلیت چیزی توجه کنید، کارهای خود را جزء به جزء انجام دهید تا پیشرفت خود را مشاهده کنید.

نتیجه گیری:

همه ما می دانیم درس خواندن و مطالعه سخت و طاقت فرساست. اما با یک برنامه ریزی دقیق و منسجم می توانیم آن را لذت بخش نماییم، در مقاله آموزشی چگونه به درس خواندن علاقه پیدا کنیم؟ سعی کردیم مهمترین نکات را برای شما بازگو کنیم تا بدانید چگونه یک دانش آموز عاشق درس خواندن می شود و در نهایت در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تحصیل می کند.

اگر به رهنمودهای این مقاله گوش فرا دهید، تضمین می کنم که علاقه شما به درس خواندن چندین برابر خواهد شد و از نتیجه آن شگفت زده می شوید. در آخر ذهن خود را تغییر داده و درس خواندن را یک تفریح بدانید نه یک ضرورت برای قبولی در دانشگاه. به امید موفقیت تک تک شما کنکوری ها و دانش آموزان عزیز.

جهت ارتباط با کادر تخصصی مشاوره و برنامه ریزی کنکور آسان است
و دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و قیمت محصولات و خرید با شماره های
۰۹۱۲۱۹۶۶۴۴۹ موبایل
۰۲۱-۴۴۴۳۱۳۱۳ خط دفتر
تماس بگیرید
یا کلمه { قیمت } را به شماره

۰۹۱۲۱۹۶۶۴۴۹

پیامک کنید
قیمت محصولات کنکور آسان است | انتشارات گیلنا |
———————
همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید
برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی
کلمه ( کانال تلگرام ) را را به شماره
۰۹۱۲۱۹۶۶۴۴۹
پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس