تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم | انتشارات گیلنا | موسسه کنکور آسان است

تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم

تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم

با سلام خدمت تمامی ما دانش آموزان عزیز. امیدوارم هر کجا که هستید خوب و خوش و خرم باشید. امروز هم طبق روال گذشته می خواهیم برم سراغ شیوه مطالعه یکی از مباحث مهم کنکوری. امروز می خواهیم براتون توضیح بدیم که تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم تا بتونیم توی کنکور به درصد خوبی برسیم. پس با ما همراه باشید. تاریخ ادبیات مبحثی پرکار و مفهمومی است در عین حال که کمی پیچیده به نظر می رسد اما در واقع بسیار شیرین و روان است اگر نکات و قلق های مربوط به آن را یاد داشته باشیم.

نکته مهم:

با اینکه این مبحث از ادبیات بیشتر از یک سوال در کنکور ندارد اما همان یک سوال کاملا جامع و ترکیبی است و احتیاج به مطالعه کامل و درست دارد ، پس اگر قصد دارید که به ادبیات صد درصد برسید باید بر روی این مبحث کسب مهارت کنید، مفهمومی یاد بگیرید و زمان صرف کنید اما مطمئن باشید که سریعا به نتیجه دلخواه می رسید و تسلط پیدا میکنید. به یاد داشته باشید که فقط حفظ کردن مطالب این بخش به ما کمکی نمیکند باید کلی اسم ، تخلص ، آثار و اطلاعات مربوط به قرن و…. شاعران و نویسندگان را مطالعه کنیم و تا روز کنکور آن ها را مرور کنیم ، پس تا حد امکان تمام تمرکز و دقت خود را در هنگام مطالعه به کار بگیرید و مفهومی مطالعه کنید.

می توانید از یادیار ها و رمز های شخصی خود استفاده کنید و اسامی و آثار را با این روش یاد بگیرید.

مطمئن باشید نتنها دچار فراموشی نمی شوید بلکه در هنگام مطالعه فعالیت ذهنی خود را چند برابر هم کرده اید.

شیوه استارت

شروع کار ما به صورت کاملا پایه ای و فصلی هست از تاریخ ادبیات دهم تا دوازدهم البته به صورت معکوس هم می‌شود کار کرد یعنی از دوازدهم شروع کنیم و بعد به سراغ پایه برویم. در این بخش سعی کنید بعد از مطالعه تاریخ ادبیات هر درس اطلاعات مربوط به نام و لقب و.‌… با فاصله چند ساعت به سراغ تست زنی بروید و مطالب را مرور کنید. حتما به این نکته با فاصله تست زنی انجام دادن توجه داشته باشید تا یک موقع بحث حافظه کوتاه مدت پیش نیاد و از تسلط خود مطمئن باشید با توجه به اینکه مبحث نیاز به تکرار مداوم دارد.

بعد از به پایان رسیدن هر فصل از کتاب درسی یکبار دیگر مطالب و تست ها را مرور کنید و یا حتی به صورت ترکیبی یک بار دیگر تست بزنید. این روند مطالعه و تست زنی را تا زمان تمام شدن هر پایه پیش میبریم و بعد از اینکه یک دور به طور کامل مطالعه داشتیم حالا آماده هستیم تا از منبع مورد نظر خود تست های جامع و ترکیبی پایه را حل کنیم در زمان استاندارد.

توجه:

این کار جنبه مرور و تکرار دارد و چون به صورت جامع تست می زنیم.

اگر در یک قسمت مشکل داشتیم مطالب همان فصل را مرور میکنیم.

بعد از اینکه تمامی سه پایه را با روال گفته شده مطالعه و تست زنی کردیم بد نیست که یک نگاهی به قلمرو های ادبی کتاب های درسی داشته باشیم گاهی اشعاری در این بخش وجود دارند که همراه با نام شاعر و … ذکر شده اند و طراح آن ها را در نظر دارد و در بعضی از تیپ تست ها استفاده میکند ، پس اگر زمان کافی دارید از این موضوع غافل نشوید. در هنگام مطالعه به منظوم یا منثور بودن آثار نویسندگان و شاعران توجه ویژه ای داشته باشید که بعضی از طراحان علاقه به طرح این نوع از تست ها دارند.

نکته:

توجه داشته باشید که فقط مطالبی را درمورد شاعران و نویسندگان و آثار آن ها بدانید که در کتاب های درسی وجود دارد و بر روی آن ها کسب تسلط کنید چرا که پایه و اساس طرح سوال کتاب درسی است و وقت خود را بیهوده تلف نکنید. مثلا اگر اطلاعاتی درباره قرن یک شاعر گفته نشده احتیاجی نیست که شما آن را یاد بگیرید همان مطالب موجود در کتاب درباره آن شخص کافی است.

یک دسته از شاعران و نویسندگان در زمینه های خاصی فعالیت دارند.

مثل : داستانی ، قهرمانی، قومی و ملی ، خرق عادت و حماسی.

معمولا این آثار همراه با نام و تخلص مربوطه در هر سه پایه تکرار شده است بهتر است آن ها را ترکیبی و دقیق تر مطالعه کنید و آشنا شوید تا بهتر بتوانید دسته بندی کنید و دچار سردرگمی نشوید‌. به یاد داشتن این موضوع برای نکته بسیار مهم بعد موثر است‌. در پایان فقط یک نکته در مورد تاریخ ادبیات باقی می ماندو این است که حتما با یک تیپ از تست ها تا حد امکان آشنا باشید.

شاید کمی عجیب به نظر برسد چون رایج نیست اما طراح از آن غافل نمی شود.

تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم

تاریخ ادبیات رو چطور مطالعه کنیم

تیپ تست این عبارت یا بیت از کیست؟

برای پاسخ گویی به این تیپ کافی است تا حد امکان بر اشعار و متون کتاب درسی در هنگام مطالعه تسلط داشته باشید و به خاطر داشته باشید. اما به هر دلیلی ممکن است این کار کافی نباشد بنابراین اینجا از نکته قبل استفاده میکنیم و با آشنایی که در زمینه آن بیت یا متن داریم به راحتی رد گزینه میکنیم و تشخیص گزینه درست راحت تر میشود. مثلا میتوانیم سریع تر متوجه شویم که کدام شاعر یا نویسنده در زمینه خواسته شده سوال فعالیت داشته و با به یاد آوردن آثار آن به گزینه درست میرسیم.

مهم ترین و اصلی ترین نکته در این بحث مرور و تکرار است پس برای تسلط کامل و عالی تا روز کنکور باید به صورت مداوم مطالبی را که مطالعه کردیم و تست زدیم را مرور کنیم و رمز ها را تکرار کنیم. برای تسلط بر این مبحث روزانه ۲۰ دقیقه زمان کافی است اما بعد از یک دور مطالعه کامل سه پایه روزانه ۱۰ دقیقه زمان برای مرور هم کفایت میکند.

برای برقراری ارتباط با اساتید و مشاورین برتر

و همچنین دریافت برنامه ریزی و مشاوره حرفه ای

می توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان موسسه ارتباط برقرار کنید

۰۹۱۲-۱۹۶۶۴۴۹ موبایل

۰۲۱-۴۴۴۳۱۳۱۳ خط دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه {تخفیف} را به شماره

۰۹۱۲-۱۹۶۶۴۴۹

پیامک کنید

———————

همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید

برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی

کلمه ( کانال تلگرام ) را به شماره

۰۹۱۲-۱۹۶۶۴۴۹

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس